Haber

Çin, ‘Glory to Hong Kong’ şarkısını yasaklamak için başvuruda bulundu

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde yerel yönetim, mahkemenin “Glory to Hong Kong” müziğinin yasaklanmasını reddetmesine itiraz etti.

Adalet Bakanlığı, Yargıtay’a yaptığı itirazda, 2019 yılındaki hükümet karşıtı protestolarda bağımsızlık yanlılarının kullandığı şarkının yasaklanmasının ulusal güvenlik çıkarlarını ilgilendirdiğini, bu nedenle dava sonuçlanıncaya kadar geçici olarak yasaklanmasını talep etti. dava.

Hong Kong hükümetinin “Glory to Hong Kong” müziğinin yasaklanması talebi, 28 Temmuz’da ilk derece mahkemesi tarafından “bölgenin bağımsızlığını desteklediği” ve “Hong Kong’un diğerlerinden farklı bir ülke olduğu izlenimi yarattığı” gerekçesiyle reddedildi. Çin”.

Mahkeme, kararında, Hong Kong’da müzik yayını ve dağıtımının halihazırda yasak olduğu, ancak tamamen yasaklanmasına ve uluslararası yayın platformlarında dinlenmesinin suç olarak değerlendirilmemesine karar verdi.

Mahkeme şarkının yasaklanması talebini kabul etmiş olsaydı, çevrimiçi platformlar da dahil olmak üzere şarkının kullanıcıları “Çin milli marşına hakaretten” suçlu bulunacaklardı.

Çin’in Hong Kong Özel Bölgesi’ndeki demokrasi yanlısı protestolarda kullanılan şarkı birçok uluslararası yayında yer aldı. sporEtkinlikte yanlışlıkla Çin milli marşı yerine çalındı.

Hong Kong hükümeti, Google’da Hong Kong şehrinin marşı aratıldığında ilk arama sonucu olarak “Glory to Hong Kong” müziği yerine Çin milli marşının gösterilmesini talep etmişti.

Google ise talebin kabul edilebilmesi için Hong Kong hükümetinin müziğin yerel yasaları ihlal ettiğine dair mahkeme kararı getirmesi gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu